ТУСК "Обнова"

03.03.201113:00 79013, м.Львів, вул. Руська, 10, а/с 4364
(097) 186-60-84
tusk.obnova@gmail.com
www.obnova-lviv.org.ua


Історія товариства:
 
Дата заснування - 1930 р. 
У 1930 р. -з ініціативи Української Греко-Католицької Церкви було створено Генеральний Інститут Католицької Акції Греко-Католицької Галицької провінції. Для об’єднання студентської молоді в тому ж році в Католицькій Акції створено Товариство українських студентів-католитків “Обнова”.
 
Від часу свого заснування ТУСК мало два основних напрямки діяльності. Це, насамперед, місійна робота з молоддю в цілому, а також самоосвіти. Гаслом Товариства є “Обновити все в Христі”. “Обнова” як організація передової частини молоді - студентства, мала творити еліту суспільства,її керівну силу. Кожен з членів готував доповіді, реферати, які зачитувались і обговорювались у колі Товариства. Тематика була різнобічна: історичні, мистецькі дослідження, філософсько-богословські роздуми.
 

У науковій роботі “Обнові” допомагало Богословське Наукове Товарство на чолі з о. Йосипом сліпим, а також створений спеціально з ініціативи митрополита А.Шептицького Український Католицький Академічний Сеньйорат, що складався зі старшої інтелігенції. Митрополит, зацікавлений в розвитку “Обнови”, сам запрошував знаних науковців до участі в УКАС. Для “Обнови” створювались умови для існування та діяльності.

Душпастирем Товариства був призначений о. д-р. Микола Конрад, людина великого таланту як науковець і педагог. У 1937 р. Його змінив о.д-р Іван Гриньох, геній думки і слова, відомий теолог і визначний суспільний діяч.

ObnЧасто в зовнішній і внутрішній роботі «Обнови» бере участь сам митрополит Андрей, насамперед як духовний опікун і великий меценат. ТУСК стає чи ненайбільшим діячем Католицької Акції, і це було , незважаючи на те, що членів Товариства було тільки кілька десятків на більш, як двохтисячний студентський Львів.

Особлива місія лягла на «Обнову» в часі підготовки з’їзду « Українська Молодь Хрестові» 1933р. Ця акція Церкви була присвячена проголошеному папою Пієм XI Ювілейному Року 1900-ліття Воскресіння Христа і мала довести вірність генерації молодих українців Христові. За тиждень до з’їзду ТУСК організувало збори християнського студентства. Саме тоді чи не вперше, ця частина студентів назвала себе католиками-націоналістами. У резолюції зборів вони задекларували про своє рішення активно виступити в рядах української молоді. Яка урочисто святкуватиме великий Ювілей Спасителя. В ім’я Христа і Найвищого Добра Нації закликано всю християнську молодь до участі в святі. Заклик дав свій результат і 6-7 травня у Львові на з’їзді УМХ були присутні більше 200 студентів.

Після з’їзду «Обнова» ще активніше взялася за працю зі всією академічною молоддю. Товариство звертається до цієї молоді із «закликом», в якому наголошує на важливості даного моменту в житті народу і ставить собі за ціль працювати , щоб «двигнути Українську націю до найвищих вершин, здобути їй могучість і силу, зробити її святою і Богу милою - наш найвищий ідеал ». Як свого провідника «Обнова» визнала Христа і Його науку «На нього покладається вся надія, а тому ми непомильні в своїх принципах». Для успішного здійснення своїх намірів ТУСК насамперед звернулося до зміцнення своєї внутрішньої сили, а саме: дбати про свою глибоку релігійність та тривкий і непохитний характер, а також працювати над своєю професійністю. На кінець «заклику» «Обнова» попросила всіх, хто підтримує її ідеї, вступати в організовані ряди Католицької Акції.

Цей заклик дав свої позитивні результати. Маси української молоді ввійшло в КАУМ. Зросла чисельно і сама «Обнова». Церква підтримала цей почин, а через духівника для студентів о. М. Кондара наголошено на великій значимості такої праці і закликоно всіх прислухатись до слів звернення ТУСК. Все більш популярними стають академічні вечори, дні обнови, студійні дні, які організувало ТУСК. З ініціативи Товариства в листопаді 1935р. Відбулися сходини представників українських студентських товариств, на яких вирішено провести 12 грудня ц.р. святкову Академію в честь Ексцеленції Митрополита Андрея. Отримані кошти з цієї акції ухвалено передати на заснування «Фонду допомоги студентству ім. Митрополита Андрея Шептицького». У тому ж році Товариство заявило про свою підтримку її готовність стати на захист Церкви і особи митрополита А.Шептицького в часі польського шовіністичного наступу. У 1939 році «Обнова» влаштувала цикл лекцій під назвою «Соціальний тиждень».

Ще однією ділянкою життя Товариства «Обнова» стала його участь у міжнародному католицькому співтоваристві. Тут на «Обнову» була покладена місія репрезентувати весь тогочасний український християнський рух у світі. Ще в 1929 група українських студентів бере участь в скликаному поляками, а саме товариством «Odrozenie»- організацією польського католицького студентства, з’їзді слов’янських Католицьких Академічних Організацій, на якому були присутні представники чеських, словацьких, хорвацьких і словенських студентських католицьких організацій. Мета з’їзду - взаємно ознайомитись і зблизити окремі слов’янські народи для тісної співпраці в рамках Католицьких Акцій. У 1931 році «Обнова» стала членом світового католицького об’єднання «Pax Romana». ТУСК після свого створення подало прохання на прийняття в Р.R. на конгрес 1930 р. в Мюнхені. Звідси надійшло запрошення на наступний ювілейний з’їзд у Фрибурзі, де і мало вирішитись прийняття українців. «Обнова» отримала підтримку зі сторони чеських, словацьких, хорвацьких і словенських студентів, Товариство стало повноцінним членом об’єднання «Pax Romana» і одразу активно включилося в світове католицьке життя. Найважливіша його робота помітна в Унійній комісії.

1936 році член сеньйорату «Обнови» д-р М.Чубатий обирається директором комісії Р.R., для справ східних церков -«Pro Oriente», а в 1938 він разом з головою ТУСК Богданом Лончиною виїхали на з’їзд до Нью-Йорку. Приєднання Західної України до Радянського Союзу в 1939 році перервало розвиток ТУСК і лиш після II світової війни на еміграції вдалось відновити організацію.

При сприянні старшої інтелігенції, особливо п. Роми Гайди з США і п. Лесі Крип’якевич зі Львова, була створена ініціативна група, яка і спричинилася до відродження «Обнови».

2 квітня 1992р. відбулись установчі збори ТУСК «Обнова». У Товариство влились Християнський Студентський Клуб Львівського Державного Університету ім. Франка, Теологічний Клуб Львівського Медичного Інституту та інші об’єднання. Обрано управу, ряд комісій і затверджено статут. Першим головою «Обнови» став Андрій Костюк, тоді студент юридичного факультету ЛДУ ім. Франка. Товариство було зареєстроване Львівською обласною держадміністрацією. В тому ж році отримало благословення на працю від патріарха Мирослава Івана Кардинала Любачівського. Вже в травні «Обнова» звернулася до синоду УГКЦ у Львові з конкретними пропозиціями щодо роботи з молоддю.

Діяльність:

 • Сприяти духовному розвитку своїх членів на засадах християнської духовності та моралі, відповідно до духовних та національних традицій українського народу.
 • Готувати своїх членів до просвітницької діяльності серед молоді, щоб вносити християнські моральні цінності в усі ділянки особистого, родинного та суспільного життя, створюючи цим основи для нового українського суспільства.
 • Виховувати студентську та учнівську молодь в християнському дусі.
 • Поширювати християнські засади в своєму оточенні.
 • Розвивати суспільно-допомогову діяльність і у випадку потреби морально та матеріально допомагати своїм членам та іншим потребуючим в дусі християнської любові.
 • Репрезентувати українську студентську християнську молодь перед іншими студентськими та громадськими організаціями в Україні і за кордоном.

 

Наші Акції:

Традиційне обновлянське святкування Старого Нового року

Святкування Старого Нового року є одною із найвеселіших подій у житті "Обнови". Що й казати: весела компанія, танці, українська музика, частування, конкурси, вертеп, у якому всі нарешті вивчили слова, а ще навіжена Меланка не дає спокою... Тому й не дивно, що на це свято приходять всі активні й пасивні обновляни, більшість "динозаврів-сеньйорів", а також особлива кагорта необновлян, яких Обнова бачить лише на Меланки. Видно, і їм з нами добре святкувати.

Обновлянський Вертеп

Мабуть, кожна релігійна організація, що живе і творить у студентському колі, не може уявити святкування Божого приходу у цей світ, без вертепу. Саме тому обновлята, приходячи у кожну оселю, і несучи цю радісну новину подібні до тих пастирів, що звіщали це ще у містечку Вифлеєм. Закликають прийти і вклонитись Божому Дитятку, радіти з усім небом та землею, співати з людьми та ангелами про прихід нашого Спасителя, який з незмірної любові до нас зволив зійти з неба і, воплотившись, лягти в убогих яслах. Отже, у цей день, обновлята з хорошим настроєм і веселими колядками, за старим галицьким звичаєм, приходять в оселі знайомих чи друзів і веселяться з ними. Вертеп сам по собі може згуртувати людей куди краще, аніж найліпше підготовані діалоги чи якісь ігри: люди які кілька хвилин тому були незнайомими, в доброзичливій атмосфері Христового Різдва почувають себе як у родинному колі. Колядки, що покликані заохочувати людей до роздумів над народженням Месії, тішать наші вуха різнобарв’ям мелодій.

Шевченківський вечір

Цей вечір проводиться «Обновою» кожного року 9 березня. Цим вечором, ми вшановуємо день народження великого митця Тараса Шевченка, автора «Другої Біблії» українського народу. Ми намагаємось донести до людей надію яка жила у серці поета, що Україна це не Малоросія, а окрема, самостійна, країна зі своїми традиціями, звичаями, культурою і мистецтвом. Ми сіємо дух бунтівників та сміливців історичного минулого нашої Вкраїни. Так як ця урочистість, як правило припадає на час посту, то настроєвою ниткою пронизує цей вечір відчуття туги і каяття, яке так переповнює безсмертну душу поета. І вже не так важлива декламація чи акторська гра учасників, стільки їхнє вміння по-справжньому передати ті сумніви, безсилля а деколи і повний розпач нашого корифея.

Великопосні реколекції

Кожного року, у часі великоднього посту, товариство проводить реколекції, на яких ми маємо прекрасну нагоду очистити своє сумління і свою душу. Обов’язковим атрибутом наших реколекцій є, так звана, мовчанка.. Отець-реколектант провадить різноманітні навчання та духовні бесіди, невід’ємною частиною яких є свічка, молитва та глибоке особисте розважання.

Молодіжна проща до Унева

Кожного року у травні християнська молодь збирається у дорогу покаяння та прощення – на прощу Львів-Унів. Маршрути прощі кожного року змінюються, але незмінними залишаються молитовний настрій, тверда віра та бажання духовного зцілення. Ідучи на прощу ми пам’ятаємо, що це дистанція, яка перевірить нашу витривалість і утвердить нас у власних очах. Проща – це наші перепросини з Ісусом, якого ми так тяжко ображаємо. Жертвуючи своїм часом, своїми вигодами, бажаючи пройти цей шлях заради Ісуса, з любові до Нього, ти полегшуєш Його важку ношу. Проща розпочинається у п’ятницю, з ранішньої Служби Божої у церкві Михаїла. Після літургії прочани, отримавши благословення отців, вирушають у нелегку і довгу путь. Дорога до Унева завжди сповнена несподіванок та не передбачуваних обставин (особливо для організаторів – то нам переорють дорогу, по якій ще вчора можна було комбайном проїхати, то погода вередує і ніяк не визначиться зі своїми примхами). По дорозі прочани, сповнені енергії та радості, співають побожні пісні, відмовляють вервиці та з нетерпінням чекають обіднього перепочинку. Після обіду, злегка втомлені, але все ж сповнені ентузіазму, прочани продовжують свій нелегкий шлях. Дорогою нас зустрічають місцеві люди, які після відправи молебню у їхніх храмах, готують частування для прочан, а найсміливіші з них приєднуються до нас. Під кінець дня втомлені, але не скорені прочани приходять на місце нічного перепочинку, де вони можуть вмитись та поїсти. Початок наступного дня розпочинається з індивідуальної ранішньої молитви (хоча б перед мискою зупи яку Мальтійська служба зварила за ніч), після якої прочани беруть участь в Святій Літургії, що правиться в місцевому храмі. Подякувавши за ночівлю, продовжуємо свій шлях, більшість з подорожніх переконується, що він не такий вже і легкий, як того б хотілося – даються взнаки мозолі на ногах, біль у м’язах та захрипле горло. Але всі ці незручності ми переносимо без нарікань, адже це єдина наша жертва яку можемо принести Ісусові за всі наші гріхи, це наше безсилля, яке може зробити нас сильними якщо ми того забажаємо. Під вечір ми вже бачимо куполи Лаври до якої так прагне наша душа – за покаянням, та наше тіло – за розрішенням і прощенням. Після невеликого відпочинку розпочинається цикл Богослужінь, який триває цілу ніч. А вранці відбувається Архиєрейська літургія, якою закінчується паломництво.

Похід на гору «Обнова»

Вже котрий рік поспіль патріотичні і свідомі обновляни підкоряють надзвичайну вершину з висотою приблизно 1100 м. В цю нелегку дорогу нас веде «знаменитий карпатський бізон» Ромко Панчишин, за що висловлюємо йому велику подяку. Дякуємо!!!

Святкування Івана Купала

Святкування Купалівської ночі – це ще одна традиційна акція Товариства, під час якої ми плетемо віночки, пускаємо їх на воду, робимо Марену і Купала, шукаємо цвіт папороті, гучно співаємо українські пісні і стрибаємо через височенну ватру.

Вишкільний табір

Цю акцію організовується для симпатиків Товариства. Метою табору є духовний та інтелектуальний вишкіл підростаючого покоління «Обнови». В програму табору входять різноманітні тренінги, лекції та, звичайно, забави і багато пісеньок. Табір проходить в наметовому містечку Унівського лісу.

Велопроща

Вже традиційною стала ця акція для нашого Товариства. Проводиться на Усікновення голови Івана Христилеля. ТУСК «Обнова» збирає всіх бажаючих на площі перед Домініканками, звідки і починається наша дорога, яка проходить через село Страдч до Крехова. По дорозі трапляються різні трапунки, але з Божою допомогою всі учасники успішно долають шлях прощі і переповнені благодаттю вертаються до своїх домівок.

Конференція

Кожного року в середині осені Федерація Товариств «Обнова» проводить наукову конференції на актуальну тематику. Щораз її проводять почергово у іншому місті, де є осередок Товариства. На цю конференцію з’їзджаються практично усі обновлята, а також запрошуються представники інших молодіжних організацій.

Урочисте святкування Дня Архистратига Михаїла – покровителя «Обнови»

Як відомо, покровителем «Обнови» є Архистратиг Михаїл і обрано його не випадково. На святкування дня свого Ангела «Обнова» завжди запрошує гостей не лише зі Львова, але й чекає друзів з Тернополя та Чернівців, які завжди привозять з собою хороший настрій та цікаві новини. Святкування щороку проводиться в різних місцях, воно включає в себе офіційну частину (де дійсні члени та гості свята можуть дізнатися більше про Архангела Михаїла, мають нагоду спільно помолитися, послухати спогади чи побажання сеньйорів та академістів «Обнови», бути свідками прийняття у дійсні члени колишніх симпатиків, а також передачу повноважень від старої управи до нової) і неофіційне її продовження, яке, як правило, відбувається під українську музику. Пізно ввечері дійсні члени, симпатики та гості свята, з трохи втомленими ногами, але з переповненими радості очима, розходяться по своїх домівках, аби завтра зідзвонюючись по телефону розповідати один одному про свої враження від вчорашнього свята, і змусити відсутніх вчора сильно про це пошкодувати.

Андріївські вечорниці

Ця акція є традиційною ще з часів відновлення «Обнови». В Андріївську ніч обновлята збираються в хаті того, хто відчайдушно довірив свою оселю Товаристу. Ми співаємо, кусаємо калиту і весело у дружньому колі проводимо час.

Святий Миколай – дітям

Акція проводиться за сприяння Мальтійської Служби Допомоги. Діти Нагуєвицької спецшколи-інтернату , які не можуть отримати подарунки від Св. Миколая безпосередньо, мають змогу дістати їх через нас, як через Його посередників. Кожного року ми їдемо чи то засніженим шляхом, чи дощовою дорогою, у те місце де на нас з нетерпінням чекають впродовж цілого року, десятки дитячих облич, з щирими посмішками, веселим гамором, і очима в яких ховається те саме запитання: «Чи часом не забув Св. Миколай про мене?». Та їх побоювання завжди виявляються безпідставними, і кожна дитина з переповненим радістю і задоволення обличчям поспішає отримати свій пакунок, після чого, якомога швидше біжить його розпаковувати. І довго по від’їзді звідти, у наших вухах стоїть дитячий голос, який розповідає віршика, співає пісеньку, або просто дякує Св. Миколаю за подарунок і обіцяє обов’язково виправити свою поведінку до наступного року. Мабуть, ця акція стала традиційною через те, що кожен з нас, хоч раз побувавши там, вже не в змозі забути тих дітлахів, і кожного наступного року робить все, що може для того, щоб не зрадити їхню віру у це прекрасне свято.

Чисельність:

Товариство нараховує 40 членів та 10 симпатиків

Зустрічі:

Кожного четверга о 19.00, на вул. Руській, 10

Управа:

 • Голова - Баран Лідія
 • заступник голови - Васюник Ірина
 • виконавчий секретар - Рубаха Олена
 • референт зовнішніх зв'язків - Романко Дмитро
 • референт імпрез - Мужик Віталій
 • скарбник - Гренюх Володимир

 

Партнери:

Федерація товариств «Обнова» www.obnova.net.ua

________________________________________________

Контакти:

 

0971866084

79013, а/с 4364

tusk.obnova@gmail.com

www.obnova-lviv.org.ua

(с)

Рейтинг: 5.0 Голосів: 28 Переглядів: 3152
Ваша оцінка: 2569

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (0)

+

Додати коментар

Читають
No articles
Коментують
No articles