Бібліотека / Рецензії

  •  news image
  • Вітаміни на папері 28 Грудня 2012

   Рейтинг:

   EXCLUSIVE ARTICLES Взимку і особливо ранньою весною так часто можна почути розмови про авітаміноз – відсутність певних вітамінів у людському організмі. Медики ще виокремлюють гіповітаміноз – коли якийсь вітамін у нас є, але в меншій кількості, аніж треба. І аби якось виправити ситуацію, «насідаємо» на фрукти та все, що може бути джерелом корисних для нас речовин.
  •  news image
  • Коли книга пахне кавою 18 Жовтня 2012

   Рейтинг:

   Надійка Гербіш. Теплі історії до кави. Брайт Стар Паблішинг, - 2012. 168 с. «Там стільки дрібних рецептів простого і тим справжнішого щастя, що їх можна вибирати по намистині й писати підручник із радості». Не знаю, яку саме книгу мала на увазі Надійка Гербіш, коли приписувала ці слова своїм героям одного із оповідань, але ця характеристика так добре підходить і до її «Теплих історій до кави». Ця ж бо книга – посібник не тільки радості, а й сімейного затишку, позитивного світосприйняття, любові та приготування кави.
  •  news image
  • "Ти бачиш пса і дівчинку..." або Як стати малим 31 Серпня 2012

   Рейтинг:

   «Твої улюблені пси та інші звірі» – так називається третя книга Богдани Матіяш, яка багато в чому продовжує чи, радше, доповнює попередню – «Розмови з Богом». Ця книга - не енциклопедія тварин чи інша інтелектуально-пізнавальна література, перш за все, тому, що містить поетичні тексти. У книзі Богдани Матіяш перераховано до тридцяти різних звірів з їхніми особливими іменами та характерними рисами. Сама поетка зазначає основну мотивацію написання книги – «тугу за Раєм», у якому людина була в тісному й безперервному зв'язку з Богом, а тварини не були дикими, а люблячими та мали глибоку прив'язаність до людини й... дружили між собою. «Мені дуже бракує світу, який він був на самому початку», – зазначає Богдана Матіяш в одному зі своїх інтерв'ю, і ці слова є немовби лейтмотивом усієї нової збірки поезій. Яких лише звірів не зустрічаємо в поезіях Богдани Матіяш, бо ж «чудернацькі ходять в лісах звірі»: це і пустотливі білки, сірі вовки, ведмеді, мурашки, косулі й лосі, їжаки, слон і сарна, гепард і тигр, гієни, сріблясті риби, зайці та куниці, прекрасні молоді олені, ягнята, добрий кіт, бабка, бджола з лапками в пилку, антилопи, зайці, які шарудять у траві, з нею ми роздивляємось птахів біля води і спостерігаємо вужів на стежці.
  •  news image
  • Щоб займатися журналістикою, передовсім треба бути доброю людиною, - Ришард Капусцінський 11 Червня 2012

   Рейтинг:

   З якоїсь миті (і доста скоро) читання цієї книжки стає схожим на бесіду з розумною і доброю людиною. На останньому він сам наголошує: «Щоб займатися журналістикою, передовсім треба бути доброю людиною. Злі люди не можуть бути добрими журналістами. Лише добра людина намагається зрозуміти інших». Один з таких – Ришард Капусцінський, і мова про його книжку «Автопортрет репортера». Хоча сам «автор» насправді не є автором цього видання, натомість написав чимало інших текстів, що і спровокувало потребу у журналістів вже запитувати його. Так і з'являлися десятки розмов, що лягли в основу книжки. Ришард Капусцінський – провідний представник польської школи репортажу, здебільшого зайнятий проблематикою Третього світу. «Автопортрет репортера» – це колаж із сорока восьми його інтерв'ю, які цілісно утворюють своєрідний трактат-посібник-сповідь і розкривають Капусцінського як людину, а також його бачення репортерської роботи. Проте, як зауважує критик Олена Шеремет, це ще й «цілісна оповідь про працю репортера, його захоплення людьми й письменницький хист».
  •  news image
  • На шляху в Еммаус. Надія в часи невизначеності 27 Травня 2012

   Рейтинг:

   Виглядає так, ніби ми раптом прокинулись і почали помічати те, що скромні й не обов'язково високоосвічені священики знали й застерігали нас від цього, вже три століття, і що безперервно таврували у своїх недільних проповідях. Вони повторювали своїй пастві, що світ, який забув Бога, забув і різницю між добром і злом, позбавив людське життя сенсу і впав у нігілізм. Ми сьогодні, набиті нашим соціологічним, історичним, антропологічним і філософським знанням, відкриваємо цю саму просту мудрість, яку намагаємось висловити трохи заплутаною мовою. Лешек Колаковський Moving Towards Emmaus: Hope in a Time of Uncertainty by David Smith. Книга Вперше опублікована 30 червня 2007 року у видавництві SPCK (Promoting Cristian Knowledge). Перекладена на російську мову в 2011 році. Рецензія написана за виданням: На пути в Эммаус. Надежда во времена неопределенности. Пер. з англ. К.: Відкрита Біблія, Дух і літера, 2011. – 152 с. Мова рос. – Обкл. м'яка – Форм. 84Х108/32 ISBN 978-0-281-05909-6; ISBN 978-966-378-191-4.
  •  news image
  • Твій обов'язок бути багатим? 29 Лютого 2012

   Рейтинг:

   Багатство... Яке багатозначне слово. Чуючи його, відразу грає уява: тут і перли морські, і мудрість життєва, і золото, і срібло,і любов, і щастя... Всього того не перелічиш, що вміщає це цікаве слово – «багатство». Лише дуже часто володіють лише якоюсь однією гранню багатства – або грошима, або душею. Бо, набувши одного, незадовго втрачаєш інше... Який парадокс...
  •  news image
  • Путівники по життю 28 Вересня 2011

   Рейтинг:

   Часто у книгах ми знаходимо історії, епізоди, ніби змальовані з нашого життя. У цих історіях ми бачимо себе у ролі головних героїв, які часом промовляють уголос наші думки, що їх носимо у голові, але ніяк не сформулюємо і не проговоримо через брак часу або ж сміливості. Ми залюбки прямуємо за чужими сценаріями, слідкуємо за чиїмись долями, щоразу намагаючись віднайти у них якусь подібність до своєї, провести всілякі паралелі між літературною вигадкою і своїм досить-таки реальним життям. На противагу таким виданням чи то для властивого світові різноманіття існують книжки, де немає героїв, де головною дійовою особою є Ви і тільки Ви, де сюжет та персонажі – то Ваших рук і голови діло. Ці книги – то своєрідні помічники, дороговкази, такі собі практичні посібники, які можна читати як наскрізно, так і вибірково з будь-якого місця, шукаючи конкретну інформацію. На сторінках таких видань можна отримати відповіді на питання, що давно та невпинно турбують, неочікувано для себе відшукати підтримку, знайти корисні поради щодо різних аспектів життя. Поповнити свою бібліотеку такими книжками-путівниками можна завдяки новинкам видавництва «Свічадо».
  •  news image
  • Дністровий А. Дрозофіла над томом Канта 20 Вересня 2011

   Рейтинг:

   Дністровий А. Дрозофіла над томом Канта. – Л. : ЛА «Піраміда», 2010. 148 с. В анотації до нового роману Анатолія Дністрового з символічною назвою «Дрозофіла над томом Канта» зазначено, що це твір «про українського інтелектуала, який перебуває у стані ненародження, стані, коли не знає, заради чого жити, і пливе за течією радості і тривоги, любові і відчаю». Дозволю собі не погодитися з такою дефініцією, яка, на мою думку, звужує філософську проблематику тексту. Роман, наважуся припустити, є таким самим означенням сучасного стану речей, умонастроїв і психології «інтелектуальної» (проте й не лише) людини, як і свого часу «На дорозі» Дж. Керуака чи «Пролітаючи над гніздом зозулі» К. Кізі. Дністровому майстерно, точно й адекватно вдалося передати психологізм доби, психологію, мотивацію, екзистенцію сучасної людини, яка працює на університетській кафедрі, психологію сучасної молоді: від гопників у Голосіївському районі Києва (роман цілковито урбаністичний) до напомаджених ґламурних студенток правничих чи інших факультетів столичних університетів. Ким усе ж таки є головний герой?
  •  
  • Критика прози: статті та есеї 31 Серпня 2011

   Рейтинг:

   Критика прози: статті та есеї. – К.: Грані-Т, 2011. 328 с. (серія «De profundis»). Нерідко перед читачем постає питання: як серед різноманіття книжок, представлених у книгарнях, обрати собі новинку і при цьому не помилитися та залишитися задоволеним від процесу читання. Адже книжкові полиці та стенди рясніють різнобарвними обкладинками, зваблюючи покупця, а короткі анотації не завжди дають чітке уявлення про твір. Результатом стає розчарування і небажання читати твори сучасників, і у кращому разі повернення до перевіреної часом класики. Збірка статей «Критика прози», написана Ігорем Котиком, Ксенією Левків та іншими літературознавцями Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, може стати орієнтиром у пошуках цікавих прозових творів. У вступній частині зазначається, що автори хочуть «збільшувати, а не зменшувати коло читачів» і що кількість цих самих читачів «прямо залежить від якості літератури». Тож літературу для дослідження обрали неабияку. У книзі проаналізовано зміст та форму низки літературних творів українських та зарубіжних письменників сучасності.
  •  news image
  • Славінська І. 33 герої укрліт 24 Червня 2011

   Рейтинг:

   Славінська І. 33 герої укрліт/худож.-оформлювач О. М. Артеменко. – Харків: Фоліо, 2011. – 412 с. Журналістка Ірина Славінська протягом минулого року взяла щонайменше 33 інтерв'ю українських письменників для сайту «Українська правда». Але, щоб робота не пропала дарма (журналістські матеріали, знаєте, так швидко застарівають) вирішила зібрати їх у книжці під назвою «33 герої укрліт». Чи паперове видання врятує ці розмови від «зморшок» та швидкої смерті – згодом побачимо. Наразі поговоримо про 33 священні корови української літератури.
  •  news image
  • Чому я хочу, щоб мій декан умів “твітити”? 02 Червня 2011

   Рейтинг:

   Рефлексії, навіяні монографією Мирослави Чабаненко "Інтернет-ЗМІ як складова частина системи засобів масової інформації України" (Запоріжжя, 2011). До прочитання цієї книжки, я вважав Інтернет і його відносно мізерну частинку – УАнет – величезним хаотичним нагромадженням, яке неможливо і навіть не варто структурувати. Неосяжність Інтернету породжувала ілюзію цілковитої некерованості процесів у ньому. Зрештою, моя думка про Інтернет, як хаотичне нагромадження не змінилась, та проведене дослідження Мирослави Чабаненко вкотре довело, що неможливо зробити тільки те, за що не берешся.
  •  news image
  • Настя Байдаченко. Нічого особистого 26 Травня 2011

   Рейтинг:

   Настя Байдаченко. Нічого особистого. – К.: Факт, 2010. – 160 с. Нечасто трапляється у нашій літературі так, щоб і ситуація, змальована в книжці, була добре всім відома з якихось інших, візуальних сюжетів, і герої з персонажами були ходульні та багатофункціональні, а проте починаєш читати, і дійство затягує, а інтрига вже не видається знайомою до телевізійних корчів. Це саме стосується повісті «Нічого особистого» Насті Байдаченко, авторка якої недаремно зазначає, що «в книзі все правда, звичайно, крім вигадки».
  •  news image
  • Не «Ташеном» єдиним 12 Травня 2011

   Рейтинг:

   Петро Бевза: Альбом. – К.: АВС-арт, 2011. – 288 с.: іл. – Серія «Імена». У сучасному книговидавництві України склалася майже традиція: якщо й випускати у світ солідний художній альбом, то він має стосуватися або минувшини, або народного мистецтва й етнографії. Серія художніх альбомів «Імена», започаткована галереєю «АВС-арт», обрала інше спрямування – вона представляє творчість наших сучасників, котрих уже зараз визнають класиками українського образотворчого мистецтва. Так у серії світ побачили альбоми одного з найяскравіших представників львівської школи живопису Бориса Буряка, майстра батального й історичного жанрів Феодосія Гуменюка, легенди андеграунду 1960-х Олега Мінька. А нещодавно відбулася презентація альбому Петра Бевзи – живописця-інтелектуала, який представляє Україну у провідних галереях Європи та Сполучених Штатів, бере участь у міжнародних мистецьких проектах і сам є організатором численних арт-акцій.
  •  news image
  • Л. Тарнашинська. Українське шістдесятництво. Профілі на тлі покоління 27 Квітня 2011

   Рейтинг:

   Марта Замбжицька. У контексті філософії персоналізму (Людмила Тарнашинська, Українське шістдесятництво. Профілі на тлі покоління. — Київ: Смолоскип, 2010). У київському видавництві Смолоскип з'явилася нова, літературознавча книжка Людмили Тарнашинської, присвячена поколінню шістдесятників. Людмила Тарнашинська відома любителям української літератури не тільки як літературознавець, але також як авторка збірників прози та поезії. Її найновіша книжка "Українське шістдесятництво. Профілі на тлі покоління" є результатом ґрунтовних досліджень та оригінального, вдумливого ставлення до творчості видатних представників покоління шістдесятих років, таких як: Ліна Костенко, Валерій Шевчук, Євген Сверстюк, Василь Симоненко, Микола Вінграновський, Михайлина Коцюбинська чи Григорій Тютюнник.
  •  news image
  • Жан Бодріяр. Фатальні стратегії 14 Квітня 2011

   Рейтинг:

   Бодріяр Ж. Фатальні стратегії. Пер. з франц. Л. Кононовича. – Л.: Кальварія, 2010. – 192 с. «Фатальні стратегії» – один із головних творів французького філософа-постмодерніста Жана Бодріяра – вперше видано в 1983 р. Ключовим поняттям цієї праці є «екстаза», тобто стан, коли об'єкт настільки розростається, що виходить за свої рамки, перестаючи бути собою. Прикладами такого катастрофічного збільшення, яке, на думку Бодріяра, характеризує всю сучасну культуру, є мода (екстаза краси), симуляція (екстаза реальності), тероризм (екстаза насильства), порнографія (екстаза сексуальності) тощо. Причиною екстази філософ вважає, перш за все, засоби мас-медіа. Однак думка, що ЗМІ створюють ілюзію (симулякр), була б хибною і поверховою – навпаки, вони цю ілюзію усувають (за Бодріяром, нормальне існування можливе лише в знаковому, тобто ілюзорному, просторі), даючи нам, натомість, непристойну суперрепрезентацію об'єктів.
  •  news image
  • Юрій Барабаш. Просторінь Шевченкового слова. Передмова 06 Квітня 2011

   Рейтинг:

   Юрій Барабаш. Просторінь Шевченкового слова. — Київ: Темпора, 2011. Передмова «Просторінь Шевченкового слова» – книга вочевидь підсумкова у науковій творчості Юрія Барабаша-шевченкознавця. По суті, вона є заключною частиною дослідницької «трилогії» ученого, початок якій поклала монографія «Коли забуду тебе, Єрусалиме... /Гоголь і Шевченко. Порівняльно-типологічні студії/» (2001 р.; 2004 року цю працю пошановано Національною премією України імені Т. Г. Шевченка). Другою частиною слід вважати дослідження «Тарас Шевченко: імператив України. Історіо- й націософська парадигма» (2004 р.). Наукові ідеї, апробовані в ньому, тепер знайшли своє продовження і розвиток у нових студіях про просторінь Шевченкового слова. Міркування про історіософію, націософію та релігійно-етичні засади Тараса Шевченка суттєво доповнено студіями про мотиви любові, слова, самотності, помсти, смерті у творчості поета. Ю.Барабаш поставив за мету «ввести в рамці шевченкознавчого дискурсу методологію структурно-семантичного аналізу» – і це завдання послідовно реалізовано в дослідженні. Центральним у ньому є концепт «поетичного тексту». Вельми педантичний у питаннях методології, автор уже на самому початку розставляє крапки над «і», з'ясовуючи сутність дефініцій. Текст він трактує як «внутрішньо цілісну послідовність висловлювань, які мають знакову природу, містять у собі певну інформацію й об'єднані спільним семантичним полем». При цьому між текстом і твором не виставляється якийсь кордон: ідеться про «діалектичну двоєдність «текст-твір»».
  •  news image
  • Безшлюбне співжиття: причини - наслідки - позиція Церкви 29 Березня 2011

   Рейтинг:

   Вісник Інституту родини та подружнього життя Українського Католицького Університету. — №6: Безшлюбне співжиття: при чини — наслідки — позиція Церкви. — Львів: Видавництво Укра їнського Католицького Університету, 2011. — 172 с. Дедалі частішає практика спільного проживання чоловіків і жінок, яке не ґрунтується на шлюбному союзі. Це явище іноді помилково називають «громадянським шлюбом». Його вважають сучасною альтернативою тра­диційному шлюбові та сім'ї. Пов'язана з цим тематика породжує багато запитань і роздумів, зокрема для віруючих людей. Наукові статті й дослідження працівників ІРПЖ, що ввійшли до цього Вісника, є пошуком відповідей на згадані питання. Сподіваємось, Вісник допоможе краще зрозуміти позицію Католицької Церкви, яка завжди проголошує і захищає цінність інституції подружжя як основи міцної сім'ї.
  •  news image
  • Книга Ліни Костенко – абсолютно пристойні записки, - С. Гаранський 28 Березня 2011

   Рейтинг:

   Ліна Костенко. Записки українського самашедшого. К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. - 2010, - 416 с. Від усіх, хто долучився до цього марноголосся, і хто хвалив, і хто гудив, і хто полум'яно захищав, і хто був безжально об'єктивним, велика дяка від усіх за те, що нам дозволено було доторкнутись своїми банальними словами до великого. І наперед обіцяно ще більше доторків. Я теж написав про Ліну Костенко. У нас давно не було такої книги. І, певно, наступна буде не скоро. Книги, на яку так чекали і сподівалися. Ліна Костенко – прекрасна постать в українській літературі. Гарні, чуттєві, розумні вірші, «шістдесятниця», чудова біографія – і говорила, коли всі мовчали, і вставала, коли всі сиділи, і твори її забороняли друкувати. Вона геніальна поетеса, без сумніву. Але головним в іміджі, в ролі для нинішнього інформаційного суспільства було це її умовне «затворництво-мовчання-внутрішняеміграція», це уникання публічності. Вона мовчала, коли всі говорили ... і, очевидно, скидалася на того, на кого скидаються всі мовчуни у балагані. «Совість нації» - це, без сумніву, надто гучно і трохи старомодно, але вона не сама нап'ялила на себе цей титул. На неї сподівалися. Вона була останньою – і тепер стала як всі. Тепер про неї не пише хіба що каліка. Вона стала і футболом, і політикою одночасно.
  •  news image
  • Про одного ворона, що знає... 21 Березня 2011

   Рейтинг:

   Олекса Росич. «Джовані Трапатоні». – Львів: «Видавництво Старого Лева», 2010. – 370с. Чому всі дорослі звикли називати найправдивіші історії казками? І коли їм надається можливість повірити у диво – вони відверто нехтують. Так, хіба притомна доросла людина повірить у те, поранений ворон, що одного зимового ранку якимось дивом опиняється на вашому підвіконні не просто уміє розмовляти, а просить допомогти врятувати вірменську принцесу – ворону Маріам від страти? А таке насправді може трапитись. І не у далекій країні за морями-океанами, а у сучасному Львові. Цю дивовижну історію розповідає своїм юним, і не тільки, читачам казкар Олекса Росич. До категорії «не тільки» можуть увійти батьки, дідусі, бабусі юних читачів у чиї руки потрапить пригодницький роман «Джовані Трапатоні» і ще багато-багато хто, незалежно від віку, соціального статусу та сфери діяльності.
  •  news image
  • Бйорнстьєрне Бйорнсон. Норвезька сторона: Повісті1 17 Березня 2011

   Рейтинг:

   Тіні забутих норвежців Бйорнстьєрне Бйорнсон. Норвезька сторона: Повісті / Пер. з норвезької Наталі Іваничук. – Львів: ЛА «Піраміда», 2010. – 160 с. Норвезький письменник Бйорнстьєрне Бйорнсон, лауреат Нобелівської премії 1903 року, а також близький друг Генрика Ібсена, був ровесником наших ранніх модерністів – Лесі Українки й Михайла Коцюбинського. До того ж, ровесником не лише, сказати б, суто «хронологічним», а й тим «живим» текстом, що його вбирали в себе «першопрохідці» українського високого модернізму. Свого часу Леся Українка писала про нього захоплені статті, Іван Франко перекладав його оповідання, а наш найвидатніший театрал Лесь Курбас узагалі взяв рядки з Бйорнсона за епіграф до свого «Березоля»... Нехай з того часу, як помер відомий норвежець, минуло вже понад сторіччя, написане ним виявляється напрочуд свіжим і мовби... знайомим українському читачеві.
  •  news image
  • «Твоя щаслива родина» - християнський часопис для подружжя і родини 16 Березня 2011

   Рейтинг:

   Єдиний в Україні християнський часопис для подружжя і родини «Твоя щаслива родина» виходить у світ у Львові з благословення високопреосвященного владики Ігоря Возьняка та за співпраці з Комісією у справах родини Львівської Архиєпархії, - повідомила ДивенСвіт Ольга Громик.   У Львові з благословення високопреосвященного владики Ігоря Возьняка виходить у світ єдиний в Україні суспільно-релігійний часопис для подружжя і родини «Твоя щаслива родина». На своїх шпальтах видання висвітлює правду Божу про подружжя і його покликання, порушує гострі й актуальні проблеми родинного життя, відверто мовить про віру, цінності, про пошук надії серед безлічі проблем та про духовне бачення розвитку суспільства. Часопис виходить у друкованому вигляді, а також розміщений на сайті в Інтернеті.