Коли Старий рік стане Новим?

13.01.201618:34 Марта
Руденька
Колись ми всі зрозуміємо, що бути такими відсталими більше не можна


Для українського греко-католика блукання у церковних календарях, Житії святих та навіть молитвенниках із розписаними датами церковних свят іноді стає пекельною мукою. А все – через Юлія Цезаря і Папу Григорія. Точніше, через оту "різницю календарів", якої насправді не існує. Бо святкуємо ми Новий Рік насправді в той самий день – 1 січня. Просто він у нас, в Україні, настає на 2 тижні пізніше...

Все так не буде. Колись ми всі зрозуміємо, що бути такими відсталими більше не можна, що не така вже й давня традиція святкування далеко після всього цивілізованого світу – кажуть, щойно з 1918 року, коли УНР перейшла на новий календар, а Церква "забула" це зробити (то виходить, що ще 1917 році Різдво у нас було 25 грудня(!), а Новий Рік настав вже після нього, а не навпаки). Але як ми тоді святкуватимемо?

Чи вдасться нам перенести Маланку й Василя на сучасне 31 грудня - 1 січня? Чи знатимемо ми тоді, хто такий Василій Великий і чи забудемо, що це за персонаж "Дєдушка Мароз"? Чи буде у нас тоді справжній Щедрий вечір чи то пак Щедрий Новий рік? Наскільки християнськими нам вдасться зробити ці святкування?  І якщо все влаштується, то чи знайдемо ми ще й час для шампанського, олів'є і звернення Президента?

Цікаві будуть часи. А поки – бажаю всім, хто не встиг почати життя з чистого аркуша 1 січня, встигнути зробити це з... 1 січня ;).

 

Фото: receptystrav.com.ua

 

Рейтинг: 4.7 Голосів: 30 Переглядів: 2361
Ваша оцінка: 106497

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (18)

+

Додати коментар  • 17 Січня, 2016 00:54Maria Відповісти
  • Христос Раждається! Дуже приємно було прочитати дискусію. Живу в Канаді і теж це питання постійно "присутнє" .. от сьогодні почитала допис Мирослава Мариновича "Злочин комунізму" і так якось цікаво він дивиться на поведінку Ісуса: "Для чого ж ти, Ісусе, сваришся з синедріоном? Це ж сильні світу цього. Треба йти до них і разом зверху змінювати суспільство. Однак формула Ісуса протилежна – йти не вгору, а вниз, у найбільше соціальне дно і всюди шукати тих, хто може змінити програму дій, ціннісну основу, на якій будує своє життя. Він творив новий народ, спільноту спасіння, яка би стала основою великої трансформації. І справді так сталося." Можливо воно дійсно щоб почати святкувати разом має бути готовність більшості мирян до змін, а решта у покорі та довір'ї має ті зміни прийняти! Вибачте, якщо щось не так!


  • 17 Січня, 2016 07:34Олег Пендюк Відповісти
  • Славімо Його! Все так п. Марія! І велике Вам дякую, що відгукнулись аж із-за океану! Дякую, що читаєте ДС від його працівників і тих хто трішки співпрацює з ним, як я! А якщо по суті дискусії, то на мою думку все ж краще би було спочатку об'єднати хоча б УГКЦ і УПЦ Київського Патріархату, через рішення Ради Церков, при підтримці Президента, а вже тоді переходити на новий календар. Надто великий ризик, що дискусії знизу можуть перерости в джерело розбрату. І ворог неодмінно скористається, роздуваючи вогонь розбрату. Тому і звернув увагу молодій журналістці, на необхідність бути толерантним, проявляючи максимальну обережність і повагу до вірян. А ініціативу вірян, мені здається, швидше слід би організовувати не в формі дискусії, а збору підписів, звернень, петицій від громад, молодіжних християнських організацій і рухів.


  • 17 Січня, 2016 11:31Ірина Кисилевич Відповісти
  • От Остап Дроздов висловився нетолерантно за юліанський календар- гляньте "Прямим текстом" за 24 грудня 2015-го року. А тут? Констатація факту, що відстаємо на два тижні.


  • 16 Січня, 2016 16:24Roberto Gambero Відповісти
  • Отут ще добре написано на цю тему: http://pmg.ua/life/42269-zakarpatski-greko-katolyky-vyslovyly-svoyu-dumku-shhodo-mozhlyvogo-svyatkuvannya-rizdva-25-grudnya
   Справді, спільне святкування Різдва та Великодня усіма християнами могло б стати першим кроком складного і тривалого процесу повернення до єдиної Церкви.


  • 16 Січня, 2016 17:16Дзвінка Відповісти
  • good)знаю,що і частина протестантів святкує 25.


  • 16 Січня, 2016 07:34Олег Пендюк Відповісти
  • Згоден, Марто! Миряни теж Церква! Але протягом отих 98 років в нашої Церкви були прекрасні провідники Блаженніші та Блаженні Андрей Шептицький, Йосип Сліпий, Володимир Стернюк, Мирослав Любачівський, Любомир Гузар, Святослав Шевчук. Я їм довіряю повністю. І якщо вони цього не зробили, не змінили церковний календар, то мали на це серйозні причини (про це гарно шановний Roberto Gambero в своєму коментарі). І якщо зараз висловлюються на цю тему досить обережно, то беру з них приклад. Це перше, чого нам, на мою думку, частенько бракує. А ще , мені здається, ввічливості і поваги до іншої думки інших людей… Мені здається, не варто безапеляційно називати тисячі мирян (а значить і Церкву, еге ж?) відсталими… Коли почав працювати в іноземній компанії майже в 40-річному віці, то прості американські менеджери вчили: « Oleg use I think, I believe, in my opinion – be polite, please…». Жодного разу не чув цього за радянсько-російської влади…
   Принагідно теж про повагу і вдячність до тих, хто є простими дописувачами у ДС. Редагування, на мою думку, це і є вияв поваги і вдячності до них – до кожного! А ще – турбота про розвиток нашої прекрасної мови-найпотужнішої зброї проти русскага міра. Вважаю, ДивенСвіт не повинен від цього відмовлятись, бо інші медіа так роблять. Я про цей мій жарт - «співане редагування»:) (перепрошую) гарного допису Василя Возняка на ДС (у фб стор. о. Ростислава). Жодних претензій до Василя, він цікаво думає і грамотно пише. Невеличкі помилочки, це лише поспіх, що має бути , на моє переконання, виправлений редакторами.
   А загалом, мені невимовно радісно!
   Бо, коли вперше долучився до співпраці з ДивенСвітом з ініціативи отця Ростислава, мого керівника в цій діяльності, то він так визначив моє завдання на ДС : " Хотілось би, розвинути більше творчу, креативну його частину - блоги, тема місяця, щоб було більше зворотнього зв'язку з читачами, обговорення, відгуків, дискусій...". До сих пір намагаюсь виконувати поставлене майже 4 роки тому завдання. Тому радісно:), що є дискусія, з інтересом, уважно читаю інші думки!
   І дуже дякую малим посівальникам, що засіяли, нам хату 14 січня! І якщо колись, нехай би й скоро, нам будуть засівати в ніч з 31 на 1 січня і це засівання співпаде з виступом Президента України, мабуть виберу послухати малих посівальників:)… І олів'є не їм...:)


  • 15 Січня, 2016 16:09Roberto Gambero Відповісти
  • Це непростий процес. Нещодавно було інтерв'ю з Блаженнішим Святославом, і там він висловився про те, що наразі цього не буде. І його можна зрозуміти - в Україні є 4 конфесії, які святкують 7-го січня. І переходити потрібно хоча б разом з УАПЦ і УПЦ КП. Бо перехід можливий лише тоді, коли 25 грудня стане державним святом. Аналогічно - і інші дні. Бо УГКЦ може перейти на інший календар, але як воно нам буде - працювати на Різдво? А у кого в родині є і греко-католики, і православні?
   Тому бачу лише 2 шляхи: 1) УГКЦ переходить на інший календар, і тоді розпочинається процес лобіювання на рівні Верховної ради, щоб робити додаткові вихідні (все-таки, майже 10% населення держави). 2) Цей перехід робиться на рівні Константинополя. Звісно, більш реалістичним є перший, але його можливі наслідки ще варто добре проаналізувати.


  • 16 Січня, 2016 01:11Roberto Gambero Відповісти
  • І це - ненормально в християнській (а вона такою і є де-факто) країні... Вірні РКЦ - це лише 1,7% населення, тоді як УГКЦ - 14% (якщо вірити Вікіпедії). Але, враховуючи те, що основна частка вірних УГКЦ знаходиться в Галичині, то справді, вихідний можна робити "на місцях".
   Комусь треба починати цей процес, і основна надія тут на УГКЦ.


  • 15 Січня, 2016 17:22Дзвінка Відповісти
  • http://www.akcent.org.ua/oleksandr-donij-vidmovy-ty-sya-vid-rosijs-kogo-rizdva/


  • 15 Січня, 2016 17:18Дзвінка Відповісти
  • римо-католики в Україіні працюють на Різдво.
   А взагалі цього року 3 області мали офіційний вихідний на 25 грудня.


  • 15 Січня, 2016 13:39Дзвінка Відповісти
  • Мінімум дивно буде цього року, коли у всіх вже "Христос Воскрес", а в нас тільки починаєтьяс Його Хресна Дорога. Перерахуйте скільки країн йде за старим календарим, а скільки за новим...


  • 15 Січня, 2016 14:02Ірина Кисилевич Відповісти
  • І на краю вулиці Мазепи в костелі б'ють дзвони на Великдень, а на вулиці Загірній (через 500 метрів)
   мовлять Хресну дорогу.


  • 15 Січня, 2016 14:04Ірина Кисилевич Відповісти
  • І те саме в центрі Львова- в Латинській катедрі Пасха, а за 50-100 метрів у храмах Великий Піст


  • 15 Січня, 2016 14:25Ірина Кисилевич
  • А як в одному храмі по черзі моляться римо-католики і греко-католики, то коли Христос народився і воскрес?
   Коли ставити шопку? Храм одягати в біле чи червоне? Знімати фани чи ні?


  • 15 Січня, 2016 11:29Ірина Кисилевич Відповісти
  • Також прихильниця того, щоб святкувати зі всім світом, бо коли Різдво на два тижні пізніше, а Пасха на п'ять тижнів- це не конче добре. А 25 грудня майже весь світ відзначає Різдво, а в нас хтось дрелькою сверлить, хтось болгаркою пищить.


  • 14 Січня, 2016 10:40Олег Пендюк Відповісти
  • Христос Рождається! Вітаю всіх зі Святом Святого Василія Великого і Старим Новим роком! Я теж загалом прихильник нового календаря. Але це вирішує Церква. Тож,на мою думку, поки наша Церква відзначає Свято Василія - Великого своєю святістю, Законодавця чернечого життя та Покровителя Родючості 14 січня вважаю доречним в цей день вітатись, засівати та бажати навзаєм добра, здоров'я, гарних врожаїв та достатку у Новому році. Мені здається, вислів "бути такими відсталими більше не можна" є, м'яко кажучи, трохи передчасним.


  • 15 Січня, 2016 13:53Валерій Зозуля Відповісти
  • "поки наша Церква відзначає Свято Василія... 14 січня" - так буде завжди, якщо ми, миряни, будемо мовчати... Чомусь всі "за", або "не проти", але ніхто не хоче про те голосно говорити і розуміти, що крім нас цього ніхто не зробить. І чому ми маємо чекати!? І скільки...?!
   А відсталими називать тих, хто відстає! Хіба ж ми не відстаємо?! ;)


  • 15 Січня, 2016 11:00Марта Руденька Відповісти
  • п. Олеже, як на мене, 98 років - це аж забагато, аби не перевести календар... Так,наша Церква донедавна була в підпіллі, але все одно свята святкувалися. Невже не було нікого розумного, хто би сказав: "Агов, люди! Ми відстаємо на 2 тижні!"
   А тепер, слава Богу, ми вже незалежні, освічені. Ініціатива має бути знизу, від мирян, які, до речі, також є Церквою.