Точка зору: Сонячний брендинг

14.11.201016:20 Нам у колгосп? Або, можливо, ми чули, що у світі люди вже користуються iPad? Пише про новий логотип України Андрій Федоров, член правління Всеукраїнської рекламної коаліції, у своїй колонці в свіжому номері журналу Корреспондент. Минулого тижня віце-прем'єр Борис Колесніков презентував новий логотип України і телевізійний проморолик, який буде рекламувати нашу країну на BBC і Eurosport. Інтернет вибухнув коментарями, суперечками і звинуваченнями в першу чергу на адресу логотипу. У Facebook було створено групу осіб, які категорично протестують проти цього рішення. Люди сперечалися: ТВ-ролик - це прекрасна робота чи інструмент відмивання і поділу держкоштів? Захоплення натикалися на обурення, і навпаки.


Сам факт того, що держава нарешті почала щось робити в напрямку брендингу країни, - дуже і дуже хороша новина.

Оскільки для держави це щось нове, то воно повинно намацати правильний напрямок за допомогою практики і експериментів, знахідок і помилок. І це нормально. Але є низка питань і пропозицій керівникам проекту.

Питання викликає сам підхід до організації конкурсу. У всьому світі це ретельно підготовлений процес, відкрита і публічна процедура, коли формується шорт-лист і проводиться низка обговорень - публічних і професійних. У нас конкурс відбувався раптово і стрімко - два тижні з моменту оголошення до кінця прийому заявок. Їх, до речі, треба було надсилати на адресу в gmail. Не впевнений, чи можна робити такі важливі речі нахрапом і з наскоку. В інтернеті вже є багато робіт, які подавалися на конкурс, і більшість з них виглядають цікаво і професійно. Хочеться зрозуміти, як підходили в уряді до вибору і хто ухвалив це рішення.

Щодо вибору "сонечка" логотипу України: я не готовий і не хочу обговорювати це на рівні "подобається - не подобається". На мою думку, це не зовсім те, що потрібно сьогодні Україні. Нас і зараз сприймають як дуже традиційну, "відстаючу" країну, і такий підхід у графічному дизайні, як мені здається, лише зміцнить стереотип. Бренду потрібно створювати і привласнювати нові цінності, а цей логотип є позитивним, але він точно не рухає Україну вперед.

Зараз є дві позиції. Перша - ми справді такі. Сільські, добрі, хай трохи дурнуваті. Колгоспні, недосконалі, але усміхнені. У нас земля і дівчата. Ми дешеві й доступні. Зараз світ знає і хоче нас саме такими. У такому випадку "сонечко" ідеальний логотип. Соняшник? Логічно. Українці ж люблять насіння. Логотип відповідає продукту. Побачивши такий логотип, іноземець не буде здивований, коли приїде і побачить нашу реальність.

Я ж прихильник альтернативного підходу. Нам необхідно запропонувати світові щось нове, яскраве і ультрасучасне

Українське, але сміливе і свіже, а не традиційне, архаїчне і фолкове. Світ пішов далеко вперед. Він сидить у соціальних мережах, користується іPad, дивиться кіно в 3D і їздить на гібридних і електричних двигунах. У бренду країни є три основні цільові аудиторії. Перша і головна - мешканці країни. Друга - туристи. Третя - інвестори і бізнес. І бренд повинен притягувати, піднімати планку, викликати гордість і надихати. Він повинен бути завжди трохи кращим, ніж країна. Щоб було до чого тягнутися. Бренд - це відповідь на те, якими ми хочемо бути, до чого ми прагнемо в найближчі три-п'ять років.

Сонечко продає мені світ Михайла Поплавського, а я хочу ДахуБраху і ГогольFest.

Я не розумію, яким чином зображення сонця буде виділяти Україні на жорсткому туристичному ринку, якщо вже понад 20 країн використовують сонце у своїх логотипах? Це дуже хороший, але дуже банальний символ. Так, на конкурс Design Tomorrow, організований вітчизняними дизайнерами в спробі розробити бренд-стратегію для України, було подано близько 40 робіт з сонечками в різному виконанні. Журі прийняло рішення не розглядати їх як претенденти на перемогу через неоригінальність символу. У минулому році відбувався державний конкурс на лого Одеси. За іронією долі перемогло усміхнене сонечко, виконане в мальованій манері. Громадськість Одеси повстала проти цього, і результати конкурсу довелося скасувати. Зараз триває новий конкурс, і у виборі беруть участь самі одесити.

Чому обрана наївна, дитяча, аматорська, а не професійна стилістика втілення? Боюся, що більшість людей можуть сприйняти це не як ідею і задумку, а як нездатність намалювати якісно. "Сонячне коло, небо навколо - це малюнок хлопчака". Як буде поєднуватися цей логотип з логотипами міст? Як він буде працювати в суворій бізнес-комунікації - наприклад на інвестиційних форумах? Якщо нам доведеться жити з цим символом, я вважаю, що в рамках роботи над стилем державі треба створити кілька версій його втілення, не тільки мальовану. Сучасний світ вітає саме ідентифікацію, а не механічну ідентичність. Я рекомендую створити консультативну групу з професійних дизайнерів, щоб не опинитися в безглуздій ситуації, як міста Київ і Донецьк з їх жахливими логотипами до Євро-2012.

Якщо говорити про ролик, який буде презентувати Україну за кордоном, - у мене до нього набагато менше питань, ніж до лого, оскільки це тільки перший ролик в серії і це не назавжди

Якість втілення в будь-якому випадку на три голови вища ніж те, що робила держава до цього. Це точно - як мінімум добре. Браво! На думку багатьох моїх знайомих поза рекламним ринком, просто чудово. Він точно не принесе шкоди і, ймовірно, виконає якусь ознайомчу функцію. У мене питання до наступних роликів. Що ми хочемо сказати світові? Поки вийшло "Ми такі ж, як ви". Цього дуже мало. Якщо нас не знають - потрібно більше фактів. У чому головна ідея України, позиціонування, точка диференціації? Чим ми відрізняємося? Перший крок вирішує базові завдання, але яким буде другий і третій кроки і чи є чітка бренд-стратегія? Який бренд ми будуємо? На це потрібно дати однозначні і професійні відповіді до наступних зйомок.

Я запрошую всіх до дискусії з усіх зазначених вище аргументів у рамках першого міжнародного форуму України. Брендинг країни і міст, який відбудеться 8 грудня в Києві.

Андрій Федоров - член правління Всеукраїнської рекламної коаліції, який займається питаннями брендингу країни.

 

Джерело: Кореспондент

Рейтинг: 5.0 Голосів: 2 Переглядів: 836
Ваша оцінка: 642

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (0)

+

Додати коментар