Як програмують сліпі програмісти?

05.11.201014:37 Одного зимового ранку я прийшов на роботу і став за спиною у Саші Похваліна. Перший раз в житті я дивився, як він малює. Перше, що я тоді сказав: «Ці руки треба застрахувати». Через п'ятнадцять хвилин я сидів за комп'ютером і натискав кнопки на клавіатурі. Я подивився на свої руки і подумав: «А як же мої?». І трохи згодом: «А як же очі?». Якщо по дорозі на Марс один з астронавтів помре, я знаю, що станеться. Але якщо одного разу я прокинусь, відкрию очі і нічого не побачу? Що тоді?


Спочатку треба заспокоїтисяs_051110_5

По-перше, треба постаратися заспокоїтися і знайти плюси в цій події. Які ж тут можуть бути плюси? Наприклад, я більше ніколи не побачу Леді Гагу... Або випуску кримінальних новин по телебаченні. Дійсно, що не робиться - все на краще.

По-друге, я точно не кину програмувати і писати. Мій кумир в цьому світі - Оскар Пісторіус. Це бігун, який не має ніг нижче колін. І якщо він може бігати без ніг, чому я не зможу друкувати без очей?

Але я не буду таким же знаменитим, як Оскар. Тому що відомі програмісти вже є.

Ті Ві Ремен


Він не може дивитися TV, але він геніальний. У 14 років індійський хлопчик T. V. Raman втратив зір через глаукому. Замість простого кубіка-Рубіка йому довелось збирати кубік-Рубік Брайля (де замість кольорів опуклі крапки). Сліпота не завадила йому отримати докторську ступінь з математики, влаштуватися працювати в IBM, потім в Adobe Systems.

Тепер він працює в Google. Там він розробив пошук, адаптований для сліпих, а зараз думає над тим, як зробити пристрої з touch screen більш доступними для сліпих.

Якщо він добився таких успіхів - це як мінімум можливо. І буде не так важко, як йому, одному з першопрохідців.

Вибір сліпого програміста

Інструментарій для сліпого програміста трохи відрізняється від інструментарію будь-якого сліпого користувача. Але програмісти відчувають більшу потребу в комп'ютерах, аніж інші люди.

Мишка і трекпад

Як і гребінець для лисого, це зайве. Найкраще місце для мишки і трекпада, коли ви сліпі - у смітнику.

Клавіатура

s_051110_7А ось клавіатуру можна доповнити дисплеєм Брайля. Він виглядає як смужка, з якої появляються штирі. Доторкаючись до цих штирів, користувач може зрозуміти, які букви відображені на екрані, якщо він знайомий зі шрифтом Брайля.

Але є проблема. Коштує один такий «дисплей» близько шести тисяч доларів.

Колонки та навушники

Абсолютна більшість сліпих користувачів покладаються в спілкуванні з комп'ютером на свій слух. Вчені вже довгий час ведуть розробку програм, які розмовляють, як люди. До ідеалу далеко, але працює вже не погано. Я, наприклад, написав довгу промову для зеленого чоловічка, який відкриває секрет про колонку 42! Ви, до речі, теж можете спробувати.

Операційна система

Існують спеціальні операційні системи, розроблені для сліпих. В основному це збірки на основі GNU/Linux, наприклад:

Blinux (Blind Linux) - разом з нею встановлюються програми, які допомагають працювати сліпому користувачеві.

Adriane Knoppix - схожий дистрибутив, який можна носити з собою на дисках і включати на будь-якому комп'ютері.

Програмне забезпечення

Більшість сліпих все-таки використовують операційну систему Windows, для якої встановлюють програму JAWS. Вона вимовляє вголос зміни, які відбуваються на екрані монітора. Крім цього, вона вміє використовувати і дисплеї Брайля. Це найпопулярніша програма для роботи незрячих за комп'ютером, яку використовують не тільки програмісти.

На основі текстового редактора Emacs під керівництвом T. V. Ranman був розроблений Emacspeak, який дозволяє сліпим людям форматувати текст, переглядати веб-сторінки і обмінюватися повідомленнями. Зрячі програмісти жартують, що Emacs це не редактор, а ціла операційна система. Сліпі їх підтримують.

Крім того, слабозорі люди користуються «читалками екрану» - програмами, які працюють як збільшувальне скло, збільшуючи ту чи іншу частину екрана.

Мова програмування

Університети США розробляють мову програмування, якиа буде зручною для сліпих програмістів. Пояснювальні коментарі є частиною коду, допомагаючи орієнтуватися у своїй програмі.

Ось відео про їх роботу.

Тобто, жити можна?

Звичайно, коли ти не сліпий, спілкуватися з комп'ютером набагато простіше. Але якщо раптом щось трапиться- вам на допомогу поспішає цілий букет технологій.

Проте, розробники програмного забезпечення та електронних пристроїв все ще дуже мало сил витрачають на людей з обмеженими здібностями. Що й говорити, 6 тисяч доларів за дисплей Брайля - смішно. Але і виробників можна зрозуміти - товар не масовий.

Післямова

Я не відчуваю почуття жалості до незрячих, тому що вони його не потребують. Вони потребують уваги. А оскільки вони бачать те, чого не бачимо ми, зрячі, ця увагу завжди виправдовується, серйозно.

Просто спробуйте поспілкуватися з незрячою людиною. Мені вдавалося кілька разів і це невимовні враження: один раз у мене промокли ноги, іншим разом я так розхвилювався, що вів себе як на судовому засіданні. Але щоб я хоч раз пошкодував? Ні.

lookatme.ru

Джерело: internet.ua 

Рейтинг: 5.0 Голосів: 1 Переглядів: 1923
Ваша оцінка: 410

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (3)

+

Додати коментар  • 5 Листопада, 2010 15:13Оля Молочій Відповісти
  • Я так розумію, що він розробляє програми для сліпих. Можливо в цьому й суть - зрячій людині важко це уявити, а він бачить проблему зсередини. В будь-якому випадку, це заслуховує пошани. :-)


  • 5 Листопада, 2010 15:13Марія Кохановська Відповісти
  • Для прикладу, знаю незрячого, який пише програми для інших. Зокрема, з такими ж, як і він скаладає карту певних об'єктів м. Львова. Для цього він вимірює кроками відстані між об'єктами, неодноразово бючись чолом об стіни будинків.


  • 5 Листопада, 2010 14:59Ivan M Відповісти
  • Чесно кажучи, я не розумію, що можна розробляти таким чином...