Російський історик: в України і Росії одна історія

29.10.201011:01 У середу в Києві міністри освіти України і Росії Дмитро Табачник і Андрій Фурсенко підписали угоду про спільну підготовку навчального посібника для вчителів історії. При цьому російський міністр освіти відзначив, що "потрібно не просто перезавантажити підручники, а змінити їх". Юрій Жуков написав низку досліджень про Сталіна. Голова Верховної Ради України Володимир Литвин під час перебування у Санкт-Петербурзі також висловився за створення спільного російсько-українського підручника з історії, але без втручання політики. Доктор історичних наук Юрій Жуков з Інституту російської історії Російської академії наук вважає, що історію не слід політизувати, але спільний підручник дуже потрібний.


Юрій Жуков: Обов'язково. Справа в тому, що алгебра, географія, фізика, хімія однакові не лише для Москви та Києва, але й для Парижа, Лондона та Берліна. А історію чомусь намагаються розділити - і розділити з погляду влади, а не народу. Наш народ жив разом з часів Київської русі понад 1000 років і, звичайно ж, повинна бути спільна методологія викладання історії, спільна для наших країн. Історію треба виводити за межі політичних суперечок. Історія - це точна наука, від якої, зрештою, нікуди не подінешся. І що швидше російські, українські, а ще би добре - білоруські історики сядуть і створять спільно не підручник, а навчальний посібник для викладачів у школах, то буде краще і дітям, і майбутнім громадянам наших країн.

Бі-Бі-Сі: Ви почали розмову, сказавши про наш, як ви висловилися, народ. Чи ви належите до тих, які не визнають існування українського народу та української історії як окремих від російської?

Юрій Жуков: Цілком правильно. Тому що ми разом жили 1200 років. І в Київській Русі розмовляли російською мовою, і в 19 сторіччі розмовляли російською мовою. І скільки я не бував у 50-60-ті роки в Україні, навіть у Полтаві увесь народ розмовляв російською. Це була нормальна розмовна мова. І завжди вважали, що "мова"- це селянська мова. А російська мова - це мова культурних людей. Так було і в 19, і в 20 сторіччі. І в часи петлюрівщини, і скоропадщини, і чого завгодно.

Бі-Бі-Сі: Тобто ви вважаєте, що і української мови не існує, і української історії не існує, так?

Юрій Жуков: Ні. Розумієте можна говорити, що є історія Пскова, є історія Новгорода, Уралу. Це регіональна історія. Але є історія однієї країни, яка була завжди разом понад 1000 років. Тому у неї одна історія - лише одна. Зі своїми, звичайно, невеликими регіональними фрагментами.

Звичайно, Львівщина - західні області - мають трохи іншу історію, бо вони майже все життя були під австріяками. Тут нікуди не дінешся. Потім під поляками. Звідси своєрідність. Але історія європейської частини Росії, історія основної право і лівобережної України - це ода-єдина історія однієї-єдиної країни, яка завжди була разом. І ніколи до 1991 року не розбігалась.

Бі-Бі-Сі: Я думаю, що тому, що ви щойно сказали, заперечать чимало українців, і зокрема істориків, але це тема для окремої дискусії. Скажіть, які саме конкретно моменти в підручниках історії хотіли би ви змінити зараз?

Юрій Жуков: Я би хотів одного. Щоб історія Білорусі, України та Росії розглядалася як єдина. І по-друге, щоб усі, хто воював під гітлерівськими прапорами, розглядалися як воєнні злочинці, а не як антисталіністи. Ось і все. У мене лише дві проблеми.

Бі-Бі-Сі: Ви не згадали про Голодомор.

Юрій Жуков: Я володію даними і можу спростувати цю злісну, фальшиву справу. І це навмисно було зроблено, щоб роз'єднати наші народи. І в мене є докази.

Була дуже проста справа. Ми, СРСР, повинні були заплатити Німеччині гроші за придбані в перші п'ятирічки техніку, будівельне устаткування, тощо. Була світова криза, у нас не було валюти. І ми домовилися, що розплатимося зерном. А далі почалося просте - у Москві розписали необхідну кількість зерна по зерновим регіонам країни: Україна, Росія, північний Казахстан.

Але коли плани отримали в республіках, то керівники - зокрема в Україні - чиновники збільшили цю цифру, побоюючись, що не виконають норму. Коли це передали нижче, там також цифру підвищили. А виявилося, що залишки зібраного зерна ще гнили цілий рік. Тобто це провина чиновників, яких я готовий розтерзати, розстріляти і що завгодно з ними зробити. Але не було планомірного знищення. Більше того, ті цифри, про які говорять - фальшиві.

Бі-Бі-Сі: З якими ще країнами Україна чи Росія мали би писати спільні підручники історії?

Юрій Жуков: Білорусія. Ось три республіки.

Бі-Бі-Сі: Українці і поляки сотнями років були також в одній державі. Чи варто українцям з поляками писати спільні підручники історії.

Юрій Жуков: У жодному випадку. Я просто хочу нагадати українській службі Бі-Бі-Сі про те, як бандерівці починали у 1920 роки з убивств польських чиновників. ОУН починав боротьбу з поляками, вважаючи їх вічними ворогами.

Бі-Бі-Сі: Тобто треба писати, бо є про що?

Юрій Жуков: Ні. Без озирання на поляків. Без озирання на Австрію, Відень. Мінськ, Москва і Київ повинні вирішити усе самі.

Бі-Бі-Сі: Чому? Не можна писати спільні книги з історії з іншими народами?

Юрій Жуков: А тому, що це буде наш підручник і не їхній. Інакше можна ще притягнути і Вашингтон, і Лондон, і Мадрид і Тель-Авів і кого завгодно... і це все попливе.

Джерело: ВВС

Рейтинг: -   Переглядів: 780
Ваша оцінка: 261

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (1)

+

Додати коментар    • 30 Жовтня, 2010 00:27Оксана Шкодзінська Відповісти
    • І де ж наша доблесна СБУ із "захистом державності України"? Та ж цей псевдоісторик - прямий кандидт на звання персони нон-ґрата в Україні!