Яку винагороду давати колядникам? Думка молоді

EXCLUSIVE ARTICLES28.12.201513:28 То що ж потрібно давати колядникам сьогодні: «паляницю» чи «п’ятака»?


Наше українське Різдво славиться веселими традиціями, які передаються від одного покоління до іншого. Проте найавтентичнішим звичаєм є наша Різдвяна коляда. Українських колядок багато, і вже навіть малеча знає найвідоміші із них.

Тож на час зимових свят дітлахи чи то дуетом, чи то цілим вертепом ходять від хати і до хати та несуть лунку та щасливу коляду.

Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця,
А без меду не така, –
Дайте, дядьку, п’ятака.
Як не дасте п’ятака, –
Візьму вола за рога.

То що ж потрібно давати колядникам сьогодні: «паляницю» чи «п’ятака»?

 

Щирба Анастасія, студентка Львівської національної музичної академії ім. Миколая Лисенка:

На мою думку, колядники повинні нести благу вість про народження Бога не заради грошей, але, на жаль, так зараз більшість робить. Хоча якщо це заради якоїсь доброї справи (на Церкву, для когось хворого), то, звичайно ж, гарна можливість допомогти.

Колядники дарують свій час, а люди, до яких вони приходять, теж роблять добру справу. Адже Ісус присутній в кожному, особливо в найубогіших. Взагалі, найкраще Різдво коли ти його переживеш в любові і жертві для ближнього.

 

Назарій Пріць, студент Львівської комерційної академії

Я даю гроші й солодощі. Аргумент стосовно грошей те, що деякі діти отримають кошти для чогось, про що давно мріяли.

Батьки не завжди дають малечі кишенькові. Я, наприклад, малим так робив. Але це не мета коляди, потрібно колядувати заради прослави народженого Ісусика. Стосовно конкретної суми, то це в середньому 5-10 гривень на колядника. Звичайно, якщо тобі заколядувати приходить хтось знайомий або близький, то можна розщедритись і на більше. Для таких випадків я завжди підзбирую кошти.

 

Андрій Гірняк, студент Львівського національного університету ім. І. Франка, факультет журналістики

Ну, взагалі колядникам повинні давати всякі наїдки, як от кутю, ковбасу, пряники тощо. Так було ще років 50 тому, принаймні в тому селі, звідки мої батьки, це набагато краще, ніж гроші. Особисто своє Різдво проводжу в селі, у бабусі, тому ми родиною притримуємось саме такої традиції. Мама та бабця ще на Святвечір напікають смачнющих пампухів із різної начинкою, а також роблять декілька пампухів-сюрпризів, кладучи туди записку з побажанням. Сусідські діти вже добре знають цей наш різдвяний звичай, тому по-справжньому вдячні за солодке

 

Ірина Кисилевич, журналіст-волонтер молодіжного християнського сайту "ДивенСвіт"

Колядникам за винагороду можна давати солодке, гроші також, але символічно: щонайбільше п'ять гривень, щоб не було спокуси прославу Христа перетворити в бажання багато заробити.

 

Марія Ревер, студентка ЛНУ ім. І. Франка, факультет журналістики

Я живу в селі і тому, коли наближається час Різдва, одразу з подружками починаю повторяти колядки. Бо у нас в селі колядувати можуть усі неодружені дівчата. Але колядуємо ми насправді не за винагороду, просто, як на мене, коляда – це найприємніший спосіб провести Різдвяні дні. Нам за коляду дають пампухи та гроші. Хто 2 гривні, хто 5 гривень на людину. Звичайно, хресний батько чи мати завжди дають багацько. Я сама вважаю, що гроші давати потрібно, бо зараз такий час, такі сучасні вимоги до свята. Ми усі наколядовані гроші віддаємо на Церкву. Я вважаю, що коли ти чуєш бадьору щиру коляду, то не шкода викласти десятку чи двадцятку. Тим більше, колядники у великому місті – це, на жаль, сьогодні вже рідкість.

 

Пані Ірина

Коляда – це завжди свято для дітлахів. Я от згадую своїх внуків. Онучка в дитинстві кожного року ішла з дівчатами колядувати, чи мороз, чи холод, коляда завжди зігріває. А онук віншувати ходив. А стосовно винагороди, то я завжди даю гроші. Якщо хтось зовсім незнайомй, то до п’яти гривень, а от ближчим сусідам даю 10 – 20 гривень. Коли ж приходять чи то хрещеники когось із сім’ї, чи друзі онуків, то звичайно, окрім матеріальної винагороди, до хати їх кличемо і частуємо всім, що є на святковому столі, ще й з собою пляцків даємо, бо яке галицьке Різдво без пляцків господині.

 

***

 

Отже, скільки і що саме давати колядникам за пісенні привітання, вирішувати самим господарям. Та найважливіше, щоб Різдво не цінувалось за кількість наїдків та зароблені «монети», а відображалось у мирі сердець та щирості до кожного ближнього.

Опитування провела Ірина Скишляк

Фото зі сторінок опитуваних у соцмережах; pravda.lutsk.ua

Читай також: Яку винагороду давати колядникам? Думка священика

 

Ти також можеш висловитись стосовно винагороди колядникам – в опитуванні на головній сторінці сайту "ДивенСвіт" (у правому нижньому кутку), або написавши нам на скриньку info@dyvensvit.org

Рейтинг: 5.0 Голосів: 6 Переглядів: 3253
Ваша оцінка: 106433

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (0)

+

Додати коментар