Де зупинилась реформа освіти України?

EXCLUSIVE ARTICLES01.10.201515:56 В рамках восьмого екуменічного соціального тижня, що розпочався у Львові, відбувся виступ Єгора Стадного – позаштатного радника Міністра Освіти України, співавтора закону "Про освіту", директора Аналітичного центру "CEDOS", на тему "Де зупинилась реформа освіти України?"


Своїм виступом Є. Стадний розповів про систему вищої освіти в Україні, на якому етапі знаходяться трансформації в сфері вищої школи, а які є об'єктивні фактори вплив на цей процес.

До факторів, які умовно можна назвати "зовнішніми", автор відносить війну, стан економіки, саботаж правоохоронних органів та відсутність політичної волі всередині правлячої парламентської коаліції. Ці фактори від системи вищої освіти не залежать і передумов до змін їх в позитивному напрямку – небагато.

Людські ресурси

Проте є чинники внутрішні, не менш важливі. Єгор Стадний до них відносить нерозуміння інструментів реформи, попит на неякісну освіту, низький рівень менеджменту вишів, брак комунікацій та  замалий кадровий резерв Міністерства освіти. Нерозуміння інструментів реформи автор вбачає   в шаблонному способі мислення тих юдей, яких ця реформа стосується безпосередньо: згідно опитувань більшість викладачів прагнуть покращення фінансових показників. Замість прагнення до автономії ВНЗ, що якраз зможе покращити фінансовий стан працівників.

Вельми важливою проблемою, на думку автора, є попит на неякісну освіту. Так, багато молоді та студентів вступають в навчальні заклади задля отримання "папірця", а не здобуття певного багажу знань. Таке явище простимульоване ринком праці, який також потребує довідки про освіту, а не наявності реальних вмінь. Відповідно, попит породжує пропозицію. допоки студенти готові платити (легально та нелегально) за такі послуги – існувати такий собі "чорний ринок" освітніх послуг. Автор зазначає на необхідності боротьби не з так із корупцією, а причиною корупції. Себто зменшувати попит на неякісну освіту.

Неякісна структура університетів

Про низький рівень менеджменту університетів країни свідчить низький рівень їх транскордонної та міжгалузевої співпраці. Також Єгор Стадний вказав про велику кількість рутинної роботи – в 2010 році  в Міносвіти надійшло приблизно 13760 звернень, що в двічі більше, аніж у 2013. А на всі ці звернення необхідно відреагувати – тобто, опрацювати, проаналізувати, вжити певних заходів, дати відповідь в лімітований термін. І всі процеси супроводжуються бюрократичними процедурами.  За інформацією доповідача, в сусідній Польщі Міністерство вищої світи має штат працівників вдвічі більший від Українського.

Брак комунікацій – одна з надважливих деталей. Лише 10 із 96 університетів на власному веб-сайті мають опубліковані стратегії розвитку. Університети не вміють грамотно "спілкуватися" із студентами, роботодавцями, а особливо грантодавцями та іноземними вишами. Цей брак  комунікативних зв'язків стимулює певну обмеженість розвитку та росту.

Перспективи нашої освіти

Підсумовуючи, доповідач вказує на "Ефект Матея"  – аналогія із Біблійним Євангелистом, який в писав: "Бо хто має, тому дасться, і він надто буде мати; а в того, хто не має, заберуть і те, що має" (Мт 13:12). Тобто, ті ВНЗ, які мають певні напрацювання і, особливо, прагнення до змін – матимуть позитивні результати в майбутньому. Ті, хто такого багажу напрацювань не мають та нічого не роблять для змін - в перспективі нічого і не отримають. Якщо ж не буде достатньої діяльності влади та офіційних структур - то рано чи пізно заклади почнуть реформуватися самостійно. Автор також висловлює оптимізм з приводу різноманітних неофіційних навчальних програм, в яких бере участь все більша кількість людей.

Володимир Дітчук 

 

Фото: з фейсбук Єгора Стадного

Рейтинг: 5.0 Голосів: 5 Переглядів: 1263
Ваша оцінка: 106064

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (0)

+

Додати коментар