Надто пізно вчитися? (+інфографіка)

22.06.201514:09 Пізньоцвіти. Ці люди в молодості не проявляли свого таланту, та згодом він таки розкрився й приніс їм неабиякий успіх.


 

Школа як виробництво, а не навчання

Починаючи з 19-го століття, коли освіта була вперше стандартизована, навчання в суспільній уяві було тісно пов'язане з віком. Шкільна система в давнину і тепер – це щось на зразок заводу: люди здобувають освіту "серіями", які залежать від їхньої "дати виготовлення". Якщо ви були виготовлені сім років тому, це означає, що прийшов час, щоб вивчити, наприклад, таблицю множення. І якщо вам десять і ви досі не освоїли таблицю, ви переведуть до "нерозумної" серії. Ідеальна логіка. Якби  винятком життя багатьох успішних людей, не довело, що ця логіка – хибна. Вони отримали свої навички у старшому віці. Вони – пізній квіт. Подивімося, хто вони і як вони це робили?

У 20 все ще не розмовляв англійською

Коли Джозеф Конрад став одним із титанів англійської літератури в 39, мало хто знав, що в 20 він ще не говорив англійською. Він вільно розмовляв польською та французькою мовами, виростаючи в Україні на Житомирщині, територія якої тоді була частиною Польщі. Він вивчив англійську мову на флоті. Коли Джозеф почав писати, він сам та його агент сумнівалися у його здатності спілкуватися англійською мовою з суспільно свідомими англомовними читачами. Та те, що Конрад був  чужинцем, виявилася перевагою, і його англійський стиль письма став канонічним.

Причини, чому люди розкриваються пізніше

Батьки

Життєві обставини "пізньоцвітів" дозволяють припустити, що вони могли б розквітнути раніше, якби ці  обставини були трохи іншими. Батько Поля Сезанна був банкіром і протестував проти синового плану вивчати мистецтво, уявляючи свого сина також банкіром, всіма способами не даючи Полеві отримати освіту художника. Звичайно, якщо ви дійсно постановили собі щось, навіть батьки не зможуть зупинити вас.

Географія

Джозеф Конрад просто народився в неангломовній країні. Проте, в підсумку, це стало радше його перевагою, адже невідомо, чи зумів би він виробити свій оригінальний стиль, якби виріс у Англії.

Фінанси

Сильвестр Сталлоне спочатку хотів бути актором, але те, що його виселили з квартири, змусило його зніматися у непристойних відео за $ 200 за два дні роботи, поки він не зробив славнозвісний прорив з фільмом "Роккі" у ролі боксера.

Робота не-мрії

Для деяких людей причиною є щось більш буденне – вони просто були на неправильній, але хорошій роботі занадто довго. Рейд Хоффман з успіхом працював на компанію Paypal. Марта Стюарт була успішним брокером на біржі. Джулія Чайлд мала стабільну робота в уряді. Але, як пізніше показало їхнє життя, вони були здатні на щось значно більше.

Просте незнання

Фауджа Сінгх в молодості постійно займався бігом як аматор, та коли його син загинув у будівельній аварії, Фауджа поглянув на життя по-іншому. Спочатку він занурився в депресію. Потім він перебрався з Індії в Англію, де він вперше дізнався, що таке марафон. Коли з'явився на тренування, то думав, що це 26 кілометрів,. Виявилося, що марафони 26 миль (41 км) завдовжки. Він, як і раніше, бігає марафонські дистанції, навіть у віці 102 років. Іноді незнання є благом.

Хіба буває запізно вчитися?

Навчання в зрілому віці може здаватися поганою справою, наче ви змагаєтеся зі всією талановитою молоддю. Та справа  в тому, що якщо ви поченте щось робити раніше, ви не обов'язково матимете кращий результат, ніж якби ви зробили це пізніше. Чи ви можете сказати, що Сталлоне гірший актор, ніж ті, які розпочали кар'єру в підлітковому віці? Чи Джулія Чайлд стала гірше готувати тільки тому, що вона почала займатся цим у 30? З Фауджою Сінгхом все ще простіше: просто завершуючи марафон, він уже перемагає.

Рідкісні пізньоцвіти

Для справедливості варто сказати, що в деяких сферах, як от музика та інформатики, успішне пізнє покликання є рідкістю. Ми зробили все можливе, щоб знайти їх, але поки не вдалося. Якщо Ви знаєте про хоч одне, не забудьте нам написати.

Анна Віталь, Анастасія Борко, Founders&Founders

Переклад з англійської: Максим Гонтар, Марта Зозуля, Мар'ян Довганик

Джерело: fundersandfounders.com

 

Рейтинг: 5.0 Голосів: 18 Переглядів: 1784
Ваша оцінка: 105656

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (0)

+

Додати коментар