Засновник онлайн-курсів Prometheus про майбутнє освіти

26.04.201511:45 Українська платформа онлайн-освіти Prometeus існує вже більше півроку. На ній можна опанувати різні дисципліни, починаючи з історії, закінчуючи програмуванням. Не виходячи з дому. Про те, як створювався Prometeus та про те, якою має бути конкурентоспроможна освіта в Україні, Молодіжній інформаційній спільноті "Сіль" розказав засновник платформи Іван Примаченко.


- Як у Вас виникла ідея створення безкоштовних онлайн-курсів?

- На цю ідею мене надихнули масові онлайн-курси Стенфорду. Після ознайомлення із ними та з Coursera стало зрозуміло, що потрібно зробити такі ж курси й в Україні. Тому що інакше ми можемо опинитись в кам’яному віці освіти. І  наздогнати інші країни буде складно, якщо одразу не працювати в цьому напрямку.

Перший український онлайн-курс було створено в університеті імені Шевченка ще в 2013 році. Його темою був бренд-менеджмент. Після цього виникло розуміння, що треба робити ці курси, як незалежний громадський проект. Бо в рамках державної бюрократії це було б дуже складно. І це незважаючи на величезну підтримку університету в створенні курсів, за що йому величезна подяка.

Ми зустрілися з Олексієм Молчановським – викладачем КПІ та нині співзасновником Prometheus. Я запропонував йому створити таку платформу і він погодився.

І протягом року нам вдалося запустити Prometheus. Це сталось у жовтні 2014 року.

- Чим Прометеус відрізняється від закордонних платформ онлайн-курсів?

- Нас часто порівнюють із Coursera, але це комерційна компанія. Prometheus більше схожий на edX – неприбуткову громадську організацію, що ставить за мету розвиток освіти. Щоб зробити освіту якісною та доступною кожному, Prometheus шукає гроші, але він не шукає прибутку. Всі гроші ідуть на підтримку діючих курсів та створення нових.

Другою специфікою Prometheus є те, що це український проект. Він працює для України, з українськими викладачами.

Ми створюємо курси з суто українською специфікою – починаючи з української історії, закінчуючи англійською мовою для українців. Цей курс ми незабаром запустимо. Всі ці курси на західних платформах ніхто не створюватиме.

Prometheus

Ще одна момент – порівняння Prometheus із Coursera та edX не дуже коректне, бо вони є суто платформами і не створюють своїх курсів. Вони пропонують свій сайт, на якому партнери, яких обирають за жорсткими критеріями, можуть розміщувати свої курси.

У нас же гібридна модель: ми також запрошуємо партнерів, але й створюємо нові курси самостійно, повним циклом – від пошуку викладача до монтажу і запуску на платформі. В цьому принципова різниця.

- Як стати слухачем ваших курсів?

- Просто зайти на наш сайт, зареєструватись та обрати потрібний курс (чи курси) і зареєструватися вже на них. Якщо курси вже запущені, вони доступні в будь-який момент. Якщо на курс триває реєстрація, можна на нього записатись і, коли він почнеться, вам прийде лист зі сповіщенням про це.

- Як ви домовляєтесь із викладачами щодо ведення курсів?

- Напряму. Перші викладачі – це були люди, яких ми так чи інакше знали в академічному середовищі. Після цього нам почали активно рекомендувати викладачів, вони й самі почали писати нам. Це двосторонній процес: і ми шукаємо тих, хто зможе вести курси, і охочі це зробити самі звертаються до нас.

Викладачі, так само, як і ми, працюють суто на волонтерських засадах. Ми спершу думали, що нам буде  проблематично знайти викладачів через те, що ми їм не платимо. Але зараз в нас черга охочих надати курси. І ми просто не встигаємо відзняти всіх бажаючих.

Іван Примаченко, засновник Prometheus

- Чим можна допомогти для розвитку Прометеусу?

- Ми дуже вдячні за підтримку і академічній спільноті, і нашим слухачам. Є три напрямки допомоги:

Викладачі, які готові створювати курси, можуть зв’язатися із нами та виділити час на створення курсу. Так можна буде зробити найкращі знання вільно доступними.

Також можуть допомогти зі створенням курсів університети. Ми допоможемо їм у плані зйомок, монтажу та методичної частини. То ж, все, що потрібно від університету, це бажання та наявність мінімальної техніки для зйомок.

Третій напрям – поширення інформації про наш проект. Ми зростаємо, авжеж, дуже швидко – в нас більше 65000 слухачів за 5 місяців. Але для нашої багатомільйонної країни це не дуже велика цифра.

Також, можна зробити пожертву на проект за цими реквізитами: 4149 4378 0998 4816 (Олексій Молчановський).

Всі гроші йдуть безпосередньо на створення курсів. Здебільшого, це зйомки та монтаж.  Тому, допомагаючи нам, ви гарантуєте більшу кількість нових курсів.

Зараз ми завершуємо процес укладання угод з чотирма провідними українськими навчальними закладами: двома київськими та двома львівськими. Вони самостійно готують курси та видаватимуть за них свої сертифікати.

- Чи зможуть онлайн-курси, на Вашу думку, стати повноцінною заміною вищій освіті?

- На мою думку, масові онлайн-курси та онлайн-освіта взагалі мають стати доповненням традиційній вищій освіті. Вони мають плідно взаємодіяти. Для нас головна мета – це масове впровадження того, що називається blended education, змішана освіта – масові онлайн-курси від найкращих викладачів України інтегруються в навчальний процес ВНЗ.

Перші експерименти, які проводили в Каліфорнії, продемонстрували вражаючі результати. Замість лекцій в кампусі, студенти дивляться їх онлайн. І лекторами при цьому є найкращі викладачі країни. Замість поточного контролю, студенти проходять онлайн-тести з цього курсу. Замість стандартних питань, – ідуть на форуми й там шукають відповіді.

Але при цьому в університетах зберігаються ті форми навчання, які не можна перенести в Інтернет. Це, наприклад, семінари, лабораторні роботи тощо. Зберігаються і особисті консультації та фінальний контроль. І результати такого навчання надзвичайні!

Тому ми маємо намагатись до цього дійти. І в такому сенсі масові онлайн-курси не є замінником традиційній освіті, а є її доповненням. І ми сподіваємось, що наші курси використовуватимуться таким же чином в українських університетах.

Дмитро Лютий

Фото вгорі: facebook.com/prometheusmooc

Рейтинг: 4.3 Голосів: 10 Переглядів: 4200
Ваша оцінка: 105464

5

4

3

2

1

1 2 3 4 5

Коментарі (0)

+

Додати коментар